Owrzodzenia podudzi

Wprowadzenie

Są powikłaniem wielu chorób generującym wysokie koszty, zarówno w aspekcie ekonomicznym jak i społecznym, znacząco pogarszając jakość życia Chorych. Często są źródłem przewlekłego cierpienia i niejednokrotnie stawiają przed bezpośrednim ryzykiem utraty kończyny.

Przyczyny

Najczęściej są to przewlekła niewydolność żylna i miażdżyca zarostowa tętnic a więc choroby upośledzające prawidłowy napływ i odpływ krwi z tkanek. W przebiegu niewydolności limfatycznej narastające obrzęki doprowadzają do ścieńczenia i osłabienia skóry, która staje się niezwykle podatna na powstawanie ran przewlekłych. Długo trwająca, a zwłaszcza nieskutecznie leczona cukrzyca również może odpowiadać za ich pojawienie się. Do rzadszych przyczyn należą odleżyny, oparzenia i nowotwory skóry.

Diagnoza i leczenie

W związku z tym, że w licznych przypadkach owrzodzenia towarzyszą chorobom naczyń należy ustalić jaki mają charakter czyli rozpoznać chorobę która do ich powstania doprowadziła. Przeprowadza się diagnostykę różnicową. Dopiero wówczas skutecznie lecząc chorobę podstawową można stworzyć odpowiednie warunki do ich wyleczenia. Najskuteczniejsze jest leczenie przyczynowe a dzięki rozwojowi technik małoinwazyjnych część zabiegów może być wykonywanych w warunkach ambulatoryjnych lub szpitalnych, ale związanych z krótkim pobytem. Oprócz leczenia przyczynowego ważną rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja ran, dostosowana do ich charakteru.